Министарство одбране и Министарство информисања и телекомуникација обележили су данас на платоу код речног ратног монитора ,,Сава“ у Београду 110. годишњицу почетка Првог светског рата.
Министар информисања и телекомуникавија г. Дејан Ристић, који је пре 10 година као тадашњи државни секретар у Министарству културе иницирао потпуну обнову овог изузетног покретног културног добра Републике Србије, обратио се и том приликом истакао да се налазимо поред једног од највеличанственијих трофеја који сведочи о победи славне српске војске у Првом светском рату, а то је речни ратни монитор ,,Сава“ (некадашњи ,,Бодрог“).
,,Желим да захвалим Министарству одбране и Министарству културе на томе што је речни ратни монитор ,,Сава’’ данас у репрезентативном стању и што представља симбол величанствене победе Србије у Првом светском рату. Управо је у Београду почео и завршио се Први светски рат тако што је са некадашњег аустро-угарског речног ратног монитора ,,Бодрог“, у ноћи између 29. и 29. јула 1914. године, испаљен први хитац у том оружаном сукобу, док је последње примирје у Првом светском рату, оно између Краљевине Србије и Краљевине Угарске, потписано у Београду 13. новембра 1918. године“, истакао је министар г. Ристић.
Министар је током обраћања подсетио и на шеснаестогодишњег ученика престоничке Трговачке школе Душана Ђоновића, прву жртву Првог светског рата, и позвао на очување достојанственог сећања на све наше јунаке и страдалнике из периода Првог светског рата.
Речни ратни монитор ,,Бодрог“ (данашњи речни ратни монитор ,,Сава“) израђен је 1904. године, док је у састав аyстро-угарске дунавске речне ратне флотиле уведен 1905. године.
Двадесет осмог јула 1914. године, око 22.30 часова, са овог речног ратног монитора започет је десант аустро-угарске дунавске речне ратне флотиле на Краљевину Србију чиме је, тачно месец дана након убиства Франца Фердинанда, и отпочео Први светски рат.
Током своје богате историје ,,Бодрог“ је био у саставу речне ратне флотиле неколиких држава, док данас са поносом можемо рећи да је један од најзначајнијих ратних војних трофеја Републике Србије који сведочи о славној победи српског оружја у Првом светском рату.
Извор: Министарство информисања и телекомуникација