ХЕРЦЕГ НОВИ, 13. 7. 2024. – Поводом обележавања 13. јула, Дана устанка Црне Горе, Боке и Санџака, важног датума у борби против фашизма, и Дана државности Црне Горе, општину Херцег Нови и Организацију бораца ОБНОР-а 1941-1945. Херцег Нови посетила је делегација борачке организације СУБНОР-а и ослободилачких ратова Кула. Челни људи ове две борачке организације, Ђорђе Злоковић и Жарко Поповић, потписали су повељу о побратимству на основу инцијативе која је Новљанима прошле године стигла из Куле.
,,Циљ оваквих посета и договора о сарадњи кроз побратимство је подсећање на значајне историјске датуме наших народа, али и размена искустава у раду борачкихорганизација“, рекао је на пригодној свечаности председник борачке организације ОБНОР-а 1941-1945. Херцег Нови, Ђорђе Злоковић, напоменувши да је ,,новска борачка организација побратим са борачким организацијама из општина Подгорица, Пријепоље, Сопот и Требиње и слови за једну од најбољих и најактивних борачких организација у породици СУБНОР-а 1941-1945. Црне Горе чији је председник Радојица Радојевић, потпредседник Љубенко Боровић из Котора, а члан Скупштине наш потпредседник Милан Вајагић”.
У свом обраћању Злоковић је посебан акценат дао значају 13. јулског устанка и слободарској традицији Орјенског батаљона који је формиран 9. новембра 1941. и Бокељске бригаде формиране 5. октобра 1944. године, која је учествовала у ослобађању Црногорског приморја, Подгорице, Пријепоља и посебно дала свој допринос у разбијању балистана Косову и Метохији у току и после завршетка Другог светског рата. ,,У тим борбама бригада је имала велике губитке“, нагласио је Злоковић и најавио 5. октобра ове године у Херцег Новом обележавање 80 година од формирања Бокељске ударне бригаде. Позвао је нове побратиме да са осталим делегацијама поново дођу у Херцег Нови и да присуствују обележавању овом, за борце из Херцег Новог, важног јубилеја.
Злоковић је госте из Куле информисао о манифестацији посете острву Мамула где је у Првом, а посебно у Другом светском рату, био логор за слободаре из Боке, Источне Херцеговине и Јужне Далмације и заједно са фирмом Ораском, који сада газдује обновљеном имовином на острву, и да су добили спомен собу која сведочи о том периоду тешке, али и славне прошлости, рекао је Злоковић.
Први човјек ове новске борачке организације делегацију гостију који су чинили председник, Жарко Поповић, његов заменик, Љубомир Букинац, и чланови Угљеша Слијепчевић и Милан Анђелић, упознао је о досадашњем раду борачке организације на чијем је челу и о знаменитим претходницима, где се посебно осврнуо на личности преминулих бораца, прво борца амбасадора у пензији и публицисте Недељка Зорића, Михаила Килибарде који је био професор историје у Врбасу и доктора Ђура Мусића који је у последњем рату 1990 – 1995. био хирург у Невесињу. Имао је 1100 хирушких захвата без иједног смртног случаја, што му је донело признање почасног грађанина Невесиња.Злоковић је госте упознао и о недавној конференцији борачких организација земаља бивше Југославије чији је домаћин била Подгорица, а у којој су Новљани такође учествовали.
О 89 споменика из НОБ-а и напорима борачке организације да се санирају, заштите и одржавају споменици, као и са географским, историјским и привредним карактеристикама општине Херцег Нови, госте је упознао секретар новске борачке организације, Гојко Матијашевић.
Обраћајући се у име делегације гостију Жарко Поповић, који је и повремени становник Херцег Новог, је у свом обраћању казао: ,,СУБНОР општине Кула, који баштини традицију слободарских ратова, је организација коју чине Удружења бораца у месним заједницама Кула, Црвенка, Сивац, Крушчић, Липар, Руски Крстун и Нова Црвенка и овај простор већ деценијама, тачније од 1946. године и колонизације зову мала Црна Гора, јер га чине становници чији су корени већином из Црне Горе. Ми смо борачка организација која сарађује са другим удружењима, организацијама и партијама ( а ми смо проценили да сте то и Ви) који уважавају историјски значај НОР-а и других ослободилачких ратова које су имали Србија и Црна Гора. Поготово је битно подржавати легитимитет СУБНОР-а. Овога пута желим рећи да СУБНОР Куле у свом календару активности има 18 датума за обележавање почев од 27. јануара, Међународног дана сјећања на жртве холокауста, до 22. децембра, Дана формирања Прве пролетерске бригаде. Ту је и 12. април, Дан пробоја Сремског фронта, а на том фронту борац је био ваш суграђанин Иван Алвировић који је до краја свог живота био и запажен члан ваше борачке организације. Ту је и 22. април, Дан сећања на жртве Холокауста – геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату и Дан пробоја логораша из Јасеновца, о чему се доста прича ових дана.
У свом обраћању, Поповић је нагласио да је са својим Куљанином, Миомиром Мијом Ђукићем, који је и становник Херцег Новог, аутор књиге „Колонисти кроз вријеме и простор“, а да се припрема и нова књига „Ето тако, нијесте заборављени“ у којој ће бити објављено казивање верујем једног од најстарих чланова ваше борачке организације, Мирка Дабовића (97) из Крушевица који сведочи како су за Војводину 1946. године кренули Крушевичани. Промоција ове књиге је предвиђена за 24. новембар, на традиционални Дан посвећен колонистима, па вас овом приликом позивам да будете у Кули тог дана наши гости. Прошле године, 25. новембра, требало је да се обави овај чин побратимства, али он је морао бити одложен због немогућности ваше делегације да нам будете гости, иако је то било већ договорено.Ето, стигли смо сада ми на ваш празник, 13. јул, и користим прилику да важан датум у историји Црне Горе честитам вама и свим грађанима Херцег Новог и Црне Горе“, рекао је Поповић.
Овај чин потписивања протокола о побратимству својим наступом улепшао је песник Угљеша Слијепчевић из Куле песмом ,,Голи оток“. За крај, Слијепчевић је прочитао и стихове написане поводом побратимства.
Дружење је настављено до дубоко у ноћ, а посета делегације из Куле је завршена дан касније након полагања заједничког венца на крипту споменика Безметковић на Савини са осталим делегацијама и одавања поште палим борцима минутом ћутања, када се делегација из Куле са пуно утисака вратила кући.
Извор: Здравко Шакотић