150 учесника на другој Кулској регати

Фото: Qmedia

КУЛА, 02.09.2024. – Омладинско удружење ,,Видре“, уз подршку Општине Кула, Туристичке организације општине Кула и Јавног водопривредног предузећа ,,Воде Војводине“, протеклог викенда организовало је 2. Кулску регату. Овогодишња регата је, за разлику од прошлогодишње, трајала два дана и окупила је готово 150 учесника који су веслали од Сомбора до Малог Стапара, а потом и од Малог Стапара и Куле, и који су спавали у шаторима, гледали филм из кануа, дружили се, такмичили и провели квалитетно време у природи.

По речима Младена Шарца, једног од организатора Кулске регате, ове године пријавило се више људи него што  су очекивали, из чак 20 градова широм Србије, а за наредну годину потрудиће се да обезбеде више кануа и да дођу до бројке од бар 300 учесника:

,,Разлика у односу на прошлу годину је што се ове године весла два дана. Први дан веслали смо од Сомбора до Малог Стапара и та деоница дугачка је 20 километара. Тај део специфичан је по томе што смо на крају регате имали филмску пројекцију, а филм се гледао из кануа. Спавали смо на Малом Стапару, у шаторима – у 30 шатора боравило је 60 учесника. Другог дана веслало се од Малог Стапара до Куле и било је много више учесника – 150. Релација је такође била 20 километара, а по доласку у Кулу имали смо такмичење у скоковима са моста и надвлачење канапа у кануима. Ове године пријавило се и више људи него што смо очекивали, из преко 20 градова широм Србије, и ми као организатори смо изузетно задовољни, а за следећу годину ћемо се потрудити да обезбедимо још више кануа, јер ове године нисмо више могли да обезбедимо, чак су људи из Београда долазили са кануима да изнајме људима, и надам се да ћемо успети да дођемо бар до бројке од 300 људи“.

Фото: Qmedia

Учеснике регате поздравио је председник Општине Кула, Дамјан Миљанић, који је истакао да је ово сјајан догађај, посвећен спорту и младима, кроз који се промовише потез од Малог Стапара до Куле, а у коме и учесници и гледаоци заиста уживају:

,,Друга Кулска регата је много већег обима, у трајању од два дана и са неким новим садржајима. Прошлогодишња регата све је оставила без даха и била је једна од најзанимљивијих манифестација у нашој општини. Она је подржана од стране Општине Кула и Туристичке организације општине Кула, али без људи који организују регату и спроводе целу замисао у дело ништа не би било могуће. Ове године по први пут је била и пројекција филма који се гледао из чамца, били су и скокови са моста, надвлачење конопца и многи занимљиви садржаји, а све посвећено спорту, младима и потезу од Малог Стапара до Куле. Ову дестинацију, кроз Кулску регату, настојимо да промовишемо. Ништа не би било могуће без сарадње са Водама Војводине које управљају овим водотоком и које су партнер и у овом догађају, па им се овом приликом захваљујем. Ово је један сјајан догађај на измаку лета и верујем да су сви учесници уживали, а и гледаоци који су могли да испрате регату која је пролазила кроз Црвенку и Кулу“.

Фото: Qmedia

Део Кулске регате по други пут је био професор са Факултета спорта и физичког васпитања из Новог Сада, Милан Цветковић, који је похвалио сјајне младе момке из ,,Видри“, Велимира и Младена, који су били његови студенти, а који сада чине добро људима и деци:

,,Био сам учесник и прве Кулске регате која је трајала један дан, а ове године хвала Богу траје два и ја сам учествовао у оба. 150 људи није у градовима, није у колима, није нервозно, него је у кануима, лепо им је, друже се, активни су и не може боље од овога. Екипа која организује ову манифестацију, уз помоћ Општине Кула и Туристичке организације општине Кула и факултета са кога долазим, је Омладинско удружење ,,Видре“. То су сјајни млади момци, Велимир и Младен, они су моје колеге, бивши студенти Факултета спорта и физичког васпитања. На једном предмету сам који се зове Активности у природи и који у себи укључује и знања из, између осталог, боравка у природи, конкретно кануинга. Када су завршили факултет почели су то да раде навелико, да чине добро људима и деци, да воде децу у природу и ово је неки наставак те приче, а данас су на неки начин они моји учитељи“.

Удружење ,,Штранд“ из Сивца организатор је Сивачке регате која је у јуну одржана по други пут. У њој се учесници крећу моторним чамцима, док је Кулска, оносно кануа регата потпуно еколошка. По речима Александра Ћурића, Кулска регата је фантастичан догађај, а овакви догађаји и еколошке акције оживели су Мали Стапар:

,,Ово је фантастично. Мали Стапар, који је био слепо црево и претило је да буде заборављен и девастиран, еколошким акцијама је оживео и дошли смо до тога да је ово одржива прича и да се дешавају овакве, стопроцентно еколошке манифестације. Постоје разлике између Кулске регате и Сивачке регате. У Сивачкој регати крећемо се моторним чамцима од Малог Стапара до Сомбора, где се одржава камп, исто као и Регина камп, а регата кајацима је потпуно еколошка. Када је реч о плановима за наредну Сивачку регату, надам да ће преко Министарства за спорт бити обезбеђена средства да то буде регата која креће од Малог Стапара до преводнице у Бездану, евентуално да се нешто споји са Дунавом, то је пројекција која би могла да заживи, али видећемо“.

Извор: Qmedia

Претходни чланакВременска и биометеоролошка прогноза
Следећаи чланакОдржан пријем првака у Основној школи „Вељко Влаховић“ у Крушчићу

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here