Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић био је данас гост у ,,Јутарњем дневнику“ РТС. Том приликом министар је детаљније говорио о изузетним резултатима оствареним у области ИКТ (информационо–комуникационих технологија), отпочетој процедури увођења 5Г, као и о глобалном индексу информационе безбедности по коме је Република Србија сврстана у групу најуспешнијих држава.
,,У првих седам месеци 2024. године извоз производа и услуга у области ИКТ увећан за чак 20,29% у односу на исти период рекордне 2023. године“, указао је министар. ,,Извоз ИКТ услуга наставио је да бележи константан и стабилан раст те је у првих седам месеци ове године износио чак 2.306.000.000,00 ЕУР, док је у истом раздобљу 2023. године био 1.917.000.000,00 ЕУР. Од 2012. до рекордне 2023. године приход од извоза ове привредне гране увећан је за 10 пута те је током претходне године износио 3.44 милијарде ЕУР, док се на основу постојећих резултата очекује да до краја ове године суфицит достигне чак 4 милијарде ЕУР“, нагласио је министар г. Ристић.
По његовим речима Министарство наставља да спроводи читав низ активности са циљем даљег убрзаног развоја области ИКТ која представља један од најснажнијих замајаца целокупног привредног напретка Републике Србије.
Говорећи о почетку процедуре увођења 5Г министар је појаснио како она подразумева спровођење јавних консултација у вези са ,,Предлогом правилника о минималним условима за издавање појединачних дозвола за коришћење радиофреквенцијског спектра на основу спроведеног поступка јавног надметања“. Јавне консултације су званично започете 13. септембра и трајаће 30 дана, а Предлог Правилника се налази на сајту Министарства информисања и телекомуникација.
У оквиру јавних консултација биће одржан и округли сто дана 25. септембра 2024. године од 12 до 15 часова, у Палати ,,Србија“ током кога ће сви заинтересовани имати прилику да уживо или онлајн изнесу мишљења и предлоге. С тим у вези, министар је и током гостовања у програму РТС упутио позив свим заинтересованим да учествују у јавним консултацијама.
,,Након што Правилник буде усвојен РАТЕЛ ће спровести јавно надметање за доделу радиофреквенцијских опсега потребних за увођење мобилних мрежа нове генерације. Очекујемо да РАТЕЛ наведену процедуру оконча до средине наредне године како би телекомуникациони оператори, по добијању дозвола, почели што пре да се раде на увођењу 5Г мреже“, нагласио је г. министар. ,,Користи од 5Г имаће, пре свега, индустрија, пољопривреда, телемедицина и сви аутоматизовани системи, као и наши грађани јер 5Г доноси и значајно веће брзине преноса података што корисницима даје додатни комфор у коришћењу услуга“, појаснио је г. министар.
,,Министарство информисања и телекомуникација увелико спроводи и пројекат развоја широкопојасне инфраструктуре у руралним пределима Републике Србије који ће само у фази 1 и 2 обухватити око 150.000 домаћинстава у преко 1.000 руралних насеља и чијом реализацијом ћемо омогућити брз интернет и могућност приступа сервисима електронске управе свим нашим грађанима. Истовремено, кроз изградњу око 5.500 км оптичких траса до руралних насеља осигуравамо да ће и базне станице у руралним пределима донети пут потенцијал будуће 5Г мреже до велике већине наших грађана у разумном року, очекујемо до краја 2027. године“, указао је министар г. Ристић.
Министар је подсетио и на то да је 15. септембра 2024. године званично пуштена у рад ,,Електронска платформа за пренос хитних информација грађанима у случају најаве или појаве опасности од елементарне непогоде или техничко–технолошке несреће“ која може да угрози животе и здравље људи и имовину на одређеном подручју. Успостављању система за пренос хитних информација грађанима претходио је заједнички рад и закључивање споразума о сарадњи са Министарством унутрашњих послова. Електронска платформа омогућава хитно информисање грађана о опасном догађају путем слања СМС поруке на тачно одређеној територији, објављивања обавештења о опасном догађају од стране пружаоца медијских услуга и текстуалних панела на аутопуту.
Министар је подсетио и на то да су два министарства прошле године пустила у рад и систем „Пронађи ме“ за пријаву настанка малолетног лица тако да се примена електронских комуникација у области безбедности показала као веома корисна.
У наредном периоду Министарство информисања и телекомуникација и Министарство унутрашњих послова, у сарадњи са мобилним операторима, наставиће са интензивним радом на даљим унапређењима система. Даљом надоградњом овог софтверског решења до краја 2025. године биће обезбеђено и обавештавање грађана путем CBS (Cell Broadcast System) поруке. Паралелним системима обавештавања (СМС и CBS) Република Србија ће ући у групу од свега неколико држава у Европи које имају оба начина упозоравања јавности.
Министар је изразио и посебно задовољство због тога што је Међународна телекомуникациона унија (ITU), специјализована агенција УН, сврстала нашу земљу међу најуспешније државе у свету у контексту глобалног индекса информационе безбедности. Према овом рангирању Република Србија нашла се у првој од пет група држава која обухвата земље са највишим нивоом развоја информационе безбедности.
ITU је вредновала пет кључних компоненти развоја, и то правни оквир, техничке мере, организационе мере, јачање капацитета и међународну сарадњу. Република Србија препозната је као једна од водећих земаља у свим овим аспектима чиме је потврђен значајан допринос наше земље у осигуравању високог нивоа информационе безбедности.
Министарство информисања и телекомуникација ће још интензивније наставити са реализацијом бројних активности, посвећено радећи на одржавању и даљем јачању безбедности у дигиталном простору. ,,Истовремено, приводимо крају рад на потпуно новом Закону о информационог безбедности чије разматрање у Народној скупштини очекујемо током пролећног заседања. Тим прописом потпуно ћемо се усагласити са европском Network Information Security 2 регулативом и омогућити додатно јачање институција у овој важној области, између осталог и кроз формирање Канцеларије за информациону безбедност“, закључио је министар.
Извор: Министарство информисања и телекомуникација