Одржана дводневна манифестација „Стазама Саве Јеркова“

Фото: Qmedia

КУЛА, 23.09.2024. – Манифестација „Стазама Саве Јеркова“, у организацији Удружења ,,Зелена зона општине Кула“, ове године имала је вишедневни карактер, с обзиром на то да је програм трајао два дана. Најпре је на кеју код „Шумице“ у Кули одржана скулптура инсталација под називом „Ветар“ који је водила уметница Јулија Јерков Клајн, Куљанка која већ дуже време живи у САД. Циљ ове радионице био је боравак у природи, подстицање креативности деце, међусобно дружење и промоција здравих стилова живота. Другог дана организована је шетња под називом „Стазама Саве Јеркова“, дужине девет километара, са паузом код Планинарског дома где су организовани одмор, дружење и активности за најмлађе учеснике. Прошле године ћерка Саве Јеркова, Јулија Јерков Клајн, путем друштвених мрежа се обратила присутнима, а ове године лично је присуствовала манифестацији. Говорећи о овом догађају, али и о успоменама на њеног оца и Планинарски клуб „Хајдук“, рекла је да јој много значи то што се сећање одржава у животу, јер је планинарење у Кули имало озбиљну традицију и велике успехе. Упутила је речи захвалности „Зеленој зони општине Кула“ на веома важној едукативној причи о људима који су оставили траг у историји Куле:

„Значи ми много то што могу да допринесем да се одржава традиција планинарства и успомена на мог оца. Ми смо били веома јако друштво, доносили смо медаље и ставили смо Кулу на мапу некадашње СФРЈ. Много ми значи што је „Зелена зона општине Кула“ предузела на себе организацију догађаја чији је циљ чување успомене на људе који су допринели историји Куле и да млађи нараштаји знају ко се жртвовао и допринео својим радом за ово место. Мој отац је током читавог живота, од 1952. године када је основао клуб па до своје смрти 1982. године, дакле тридесет година водио планинаре, тако да то јесте податак за поштовање. Говорећи, са друге стране, о Кули у данашње време, морам да кажем да ми се неке ствари јако свиђају. Људи покушавају да улепшају ово место и да овитале неке њене делове. Морам да похвалим нови базен, такође атлетика је спортска дисциплина у којој се много ради и где се остварују велики успеси. У данашње време људи се друже на мало другачији начин него што је то случај са планинарима. Има много више организација које су такве и деца учествују, што је похвално. Неке ствари су боље данас, а ту свакако спада и ширење еколошке свести и важности о дружењу у природи, што је нарочито важно у данашње време где модерна технологија диктира темпо“.

Нандор Нађ је некадашњи планинар и директан сведок и учесник успеха Планинарског клуба „Хајдук“. Говорећи о Сави Јеркову, Нађ је рекао да је он планинарима био као други отац, те да је био синоним за планинарење у Кули. Нађ је, такође, истакао да је веома важно чувати успомену на Јеркова јер је он човек који је итекако задужио ово место и општину у целини:

„Ја сам планинар тамо негде од 80-их година а Сава Јерков је био наш вођа. Морам да кажем да нам је био као други отац, сваке недеље смо се окупљали код њега у кројачкој радионици која је била у Улици Маршала Тита. Ту смо имали састанке и одређивали смо екипе за такмичења која смо имали малтене сваког викенда. Са планинарима сам обишао читаву Југославију, био сам свугде, а мислим да је највећи успех нашег друштва организација радне акције 1979. године, када је изграђен Планинарски дом. Том приликом смо избушили бунар, изградили смо стазу до дома, као и неколико терена и трим стазу. Након тога смо, захваљујући локалној самоуправи, ишли на Триглав где су неки чланови дошли до врха а неки не. То је такође организовао Сава Јерков и на тој акцији су били присутни сви планинарски клубови из тадашње СФРЈ“.

Немања Мајор, испред ,,Зелене зоне“, рекао је да овогодишњи програм има две целине и да је то предложила ћерка Саве Јеркова, Јулија, и то се показало као пун погодак. Говорећи о наредном периоду, Мајор је истакао да су у плану акције пошумљавања, као и едукативне шетње и, крајем године, завршно годишње окупљање чланова ове организације:

“Одлучили смо да ове године цео један викенд посветимо Сави Јеркову и кулским планинарима, па тако ове године програм не чини само традиционална шетња већ и једно дружење за децу на кеју код „Шумице“ које је предложила његова ћерка Јулија која се бави уметношћу и која је родом Куљанка. Циљ овог дружења био је изражавање уметности и креативности код деце, те да у овом лепом окружењу добију инспирацију и осликају своје радове који су били изложени код Планинарског дома. Што се тиче наших активности у наредном периоду, ми планирамо, пошто долази јесен, да организујемо акције пошумљавања на територији Куле. То неће бити велики број садница, али гледаћемо да их одржимо и да те саднице опстану. Поред пошумљавања, у плану је и још понека едукативна шетња као и завршно годишње окупљање чланова када ћемо сумирати све оно што је током године планирано и урађено“.

Извор: Qmedia

Претходни чланакМИНИСТАР РИСТИЋ: ,,НАСТАВЉЕН УБРЗАНИ РАЗВОЈ СЕКТОРА ИКТ; ОТПОЧЕЛИ СМО ПРОЦЕДУРУ УВОЂЕЊА 5Г“
Следећаи чланакЦрвеначки стреличари освојили десет медаља у Бајши и Београду

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here