МИНИСТАР РИСТИЋ: ,,ПРИХОД ОД ИЗВОЗА ИКТ УСЛУГА ЗНАЧАЈНО ВЕЋИ У ОДНОСУ НА ИСТИ ПЕРИОД У РЕКОРДНОЈ 2023. ГОДИНИ“

Фото: Министарство информисања и телекомуникација

Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић, говорио је, у оквиру интервјуа за дневни лист ,,Политика“, о повећању буџета Министарства за 2025. годину, убрзаном развоју ИКТ сектора, као и о стању у области јавног информисања.

Говорећи о развоју ИКТ сектора, министар је истакао да та привредна делатност из године у годину наставља да буде најбрже растућа привредна грана у Републици Србији, као и то да је приход од извоза ИКТ услуга у првих девет месеци текуће године увећан за додатних 19% у односу на исти период рекордне 2023. године. ,,Захваљујући добро осмишљеним активностима и успостављеном привредном и законодавном амбијенту постижемо невероватне резултате. Приход од извоза ИКТ услуга у првих 9 месеци текуће године достигао је 2,966 милијарде евра што представља раст од 19% у односу на претходну рекордну годину када је извоз износио 2,497 милијарде евра. Убрзани раст и развој ИКТ сектора наставља да буде један од приоритета Владе Републике Србије и овог министарства. Приход од извоз ИКТ услуга свакако ће бити значајно већи од рекордне 2023. године, а верујем да ћемо достићи рекордних 4 милијарде евра прихода од извоза ИКТ услуга до краја године. Вреди подсетити и на то да је претходне 2023. године ИКТ сектор чинио 12,2% свеукупне српске привреде, односно да је са 6,8% учествовао у нашем БДП-у. Другим речима, сваки осми динар створен у Србији у 2023. године настао је у оквиру ИКТ сектора“, изјавио је министар.

Министар је посебно нагласио и значај који ће реализација специјализоване изложбе ЕКСПО 2027 пружити додатном развоју ИКТ сектора. ,,ЕКСПО, као глобална платформа, несумњиво ће додатно афирмисати и учврстити позицију Србије као регионалног лидера у ИКТ сектору. Уверен сам да ћемо реализацијом ове важне манифестације још једном показати да смо спремни за иновације и интензивну дигиталну трансформацију што је од суштинског значаја за наставак убрзаног развоја наше привреде. На стотине наших и иностраних компанија из ИКТ сектора добиће могућност да током трајања специјализоване изложбе представи своја најновија достигнућа, али и да отвори могућност за продубљивање сарадње и успостављање нових партнерстава. Сектор информационо–комуникационих технологија кључан је за стварање дигитално компетентног друштва и економије засноване на знању што је један од стратешких приоритета Министарства. Уверен сам да ће ЕКСПО дати несагледиво снажан импулс за развој читаве Републике Србије у најширем смислу, као и многих привредних грана и сектора услуга, а сами тим и за даљи убрзани развој ИКТ сектора“, рекао је министар.

Коментаришући пројекцију буџета Републике Србије за 2025. годину министар је указао на то да ће средства опредељена за Министарство бити увећана за више од 400 милиона динара. ,, Предлогом закона о буџету Републике Србије за 2025. годину опредељена средства за Министарство информисања и телекомуникација увећана су за више од 400 милиона динара што представља увећање од преко 16% у односу на буџет у 2024. години. Посебно бих желео да истакнем да се најзначајније увећање односи на Сектор за јавно информисање и медије чији је буџет увећан за 255 милиона динара. Средства опредељена за суфинансирање пројеката у области јавног информисања биће увећана за чак 60%. Веома сам захвалан председнику Владе Републике Србије г. Милошу Вучевићу и првом потпредседнику Владе г. Синиши Малом на разумевању важности ове области за све грађане у Републици Србији. Додатна средства у наредној години омогућиће нам да пружимо снажан импулс даљем развоју области информисања и телекомуникација.“, изјавио је министар.

Министар је посебно истакао и то да ће средства опредељена за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја бити увећана за чак 60%, као и то да су први пут од успостављања законске обавезе све локалне самоуправе спровеле конкурсе за суфинансирање пројеката у области јавног информисања. ,,Суфинансирање пројеката производње медијских садржаја има изузетан значај за велики број медија у Републици Србији, посебно на локалном и регионалном нивоу. Управо због тога од велике је важности што ће средства за ову намену бити увећана за додатних 60% што представља највеће повећање буџетских средстава намењених у ту сврху до сада. Желео бих посебно да истакнем и то да су захваљујући посвећеном раду читавог тима Министарства по први пут од успостављања законске обавезе све локалне самоуправе расписале конкурсе за суфинансирање медијских пројеката. Локални и регионални медији имају веома  важну улогу за читаво друштво и често су једина могућност за информисање о појединим темама. Чињеница да су некима од њих управо јавни конкурси главни извор финансирања јасно говори о томе колики ће додатни допринос пружити планирано повећање буџета”, нагласио је министар.

Коментаришући тренутно стање у области јавног информисања министар је оценио да је читава област јавног информисања у Републици Србији изузетно динамична, као и да је Министарство опредељено да кроз отворен дијалог са свим заинтересованим медијским партнерима ради на унапређењу ове области. ,,Тренутно у Србији постоји чак 76 регистрованих медијских удружења и око 2.200 медија. Овај податак говори о плурализму унутар ове области, али и о бројним поделама међу медијским посленицима по разним питањима. Уверен сам да је за унапређење квалитета јавног информисања неопходан конструктиван, отворен и правичан дијалог какав је Министарство иницирало још на самом почетку актуелног сазива Владе. Одржан је низ састанака са челницима бројних медија и полако можемо да видимо прве резултате. Желео бих да истакнем и то да за ово Министарство не постоје зависни и независни медији, зависни и независни новинари. У потпуности смо отворени за сарадњу и још једном позивам све који желе да на било који начин допринесу унапређењу области јавног информисања да се придруже“, рекао је министар.

Коначно, говорећи о питању ометања рада и угрожавања безбедности новинара, министар је указао на то да од почетка година у континуитету бележимо значајан пад смањења броја случајева ометања рада и угрожавања безбедности новинара. ,, У питању је смањење у обиму од око 30%. То показује да можемо да прекренемо одређене процесе у позитивном смислу. Мој тим је већ у првим данима мандата јасно и одлучно демонстрирао спремност да се, скупа са бројним чиниоцима унутар медијске заједнице, као и са релевантним државним органима, одупре свим оним појавама у области јавног информисања које угрожавају несметано обављање ове делатности од посебног друштвеног значаја. Да закључим, код мене и чланова мога тима нема ни најмање спремности на компромис или за толерисање било ког облика насиља који би био примењен у односу на новинаре или било које друге грађане Републике Србије“, закључио је министар.

Извор: Министарство информисања и телекомуникација

Претходни чланакМИНИСТАР РИСТИЋ И АМБАСАДОР ЕМАНУЕЛE ЖИОФРЕ О РАЗВОЈУ ОБЛАСТИ ЈАВНОГ ИНФОРМИСАЊА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА
Следећаи чланакМИНИСТАР РИСТИЋ САСТАО СЕ СА МИНИСТРОМ ДИГИТАЛНОГ РАЗВОЈА, ИНОВАЦИЈА И АЕРОКОСМИЧКЕ ИНДУСТРИЈЕ РЕПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here