KÚLA, 2024.12.04. – Szombaton kora reggel két üstben forrt a víz a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ udvarában, ahol a böllér mellett több kisegítő, vendég és érdeklődő kísérte a disznóvágás folyamatát. A reggeli csípős szélben a szervezők házi pálinkával, forralt borral és meleg teával vendégelték meg az érkezőket. A sertést a forrázást követően háromlábú állványra akasztották, megperzselték, megtisztították, majd szétszedték. Az udvaron az érdeklődők, az egyesület nagytermében pedig a fiatalok számára is élőzene biztosította a jó hangulatot, később pedig a talpalávalót is.
Goga Zsolt, a Népkör elnöke elégedettségét fejezte ki, hogy idén is szép számú fiatalt sikerült mozgósítani.
‒ A fő célunk az, hogy a fiatalságot, az itt és a környéken élő szórványmagyarságot, a szomszédságot és a polgárokat arra buzdítsuk, forduljanak be a Népkör udvarába és nézzék meg, milyen a hagyományos disznótor, és hogy őseink hogyan is csinálták valamikor ezt a munkát. Mert a mai fiatalok többsége odahaza egyáltalán nem, a településen pedig csak elvétve láthat disznóvágást – fogalmazott Goga Zsolt.
A hús feldolgozásánál és a töltelékek összeállítása közben az érdeklődők megtekinthették a sütni és főznivaló hús, a csontok és a szalonna darabolását, valamint a tepertő sütését, a hurka és a kolbász elkészítését. Közben a nagyteremben disznótoros reggelit (sült szalonnát és fokhagymás sült májat) kínáltak. Ezt követően a legkisebbek alkalmi rajzokat készítettek, a fiatalok különböző műhelymunkán vehettek részt, a délelőtt folyamán táncházat (is) szerveztek számukra.
Valka Károly, Kúla alpolgármestere elmondta, négy évvel ezelőtt olyan tervekkel indították ezt a téleleji rendezvényt, hogy itt korosztálytól függetlenül mindenki megtalálja a saját érdeklődési körének megfelelő programot.
‒ Az egynapos eseménynek elsősorban közösségépítő szerepe van, ugyanakkor fontos, hogy megmutassuk, hogyan csinálták egykoron apáink, nagyapáink a disznóvágást, milyen eszközöket használtak, mi minden készült a konyhára és füstölésre. Ma már egyre kevesebb háznál tartanak sertést, az emberekkel együtt megváltoztak a szokások, ezzel együtt pedig a disznóvágási és disznótoros hagyományok is feledésbe merülnek. Fő célunk, hogy visszahozzuk mindazt, ami régen ehhez a téli hagyományhoz kötődött, és továbbadjuk a fiataloknak – mondta Valka Károly.
Az egyesület konyhájában megállás nélkül folyt a munka, a disznótoros reggelit követően több tepsi hájas kifli készült, a közös estebédhez pedig hurkát és kolbászt sütöttek.
Forrás: magyarszo.rs