Téli teendők a gyümölcsösben

Fotó: pixabay

VAJDASÁG, 2025.02.21. – A több éve ismétlődő enyhe télre az idén rácáfolt a fagyos január és február. Hogy a folyamatosan hideg időjárás milyen hatással van a növényvilágra, ezen belül pedig a gyümölcsösökre, a Verbászi Mezőgazdasági Tanácsadó Szolgálatnál kerestünk választ.

Tamara Pavlica szőlész-borász mérnök elmondta, a szolgálat által felügyelt Verbász‒Kúla‒Óbecse‒Szenttamás határban lévő gyümölcsösökben a szélsőséges időjárási viszonyok közepette a helyzet egyelőre kielégítőnek mondható.

− Ami a szakszolgálat területéhez tartozó gyümölcsösöket illeti, a téli időszakban a gyümölcsfák nyugalmi fázisban vannak, viszont a gyökerek dolgoznak a nedvesség és a tápanyagok kinyerésén a talajból. Ilyenkor a fák sokkal több nedvességet fogyasztanak, mint amennyit kapnak, viszont a természet gondoskodott arról, hogy a fák felhasználják az őszi készleteket. Ami a munkálatokat illeti, ez a gyümölcsfák metszésének ideje. Az almatermésűeket nyugodtan metszhetjük, nem érzékenyek a fagyra, viszont a csonthéjasok esetében érdemes megvárni a márciust, azaz a melegebb időt. Télen eltávolíthatók az fattyúvesszők, amelyek a vastag vázágakon alakulnak ki, sűrűn egymás mellett, és árnyékolják a koronát, ezenkívül rengeteg tápanyagot vesznek el a fától, viszont sosem teremnek. A száraz ágak ugyancsak eltávolíthatók, de a korona kialakításával még várni kell. Nagyon fontos, hogy a termelők járják át a gyümölcsösöket, vizsgálják meg a termési potenciált, ezzel párhuzamosan pedig oda kell figyelni a rágcsálókra. Amennyiben mozgást észlelnek, megfelelő csali kihelyezésével óvják meg a fákat! Legyünk óvatosak és felelősek, vagyis miután beszórtuk a lyukba a csalétket, a lyukat temessük be. Egyelőre ne kezdjük el a lemosó permetezést, azaz a réz- és a kénalapú szerek használatát, azt azonban meg kell jegyezni, hogy a gombás megbetegedések mellett ezek a szerek hatnak a gyümölcsösökben jelen lévő takácsatka áttelelő egyedeire, ezért a munkával ne várjuk meg a március közepét. A legfontosabb, hogy a gyümölcstermesztők folyamatosan kövessék a helyzetet, és amikor szükség mutatkozik rá, megfelelően reagáljanak – mondta Tamara Pavlica.

A vajdasági gyümölcsösökben az almaültetvények dominálnak, majd a meggy, a sárgabarack és a körte következik. A szakember szerint új gyümölcsösök telepítésére, oltványok ültetésére március első fele az ideális időszak, de mindenképpen fontos követni az időjárást és a hőmérséklet alakulását.

Forrás: magyarszo.rs

Претходни чланакMezőgazdasági lakossági fórumot tartottak Kúlán
Следећаи чланакFarsangi mulatságot tartottak Kúlán

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here