ИЗ ЛИЧНОГ УГЛА: Кулске регистарске таблице – сан и(ли) јава?

Фото: zuluizkulutablice

КУЛА, 3. 4. 2025. – Докон ум је ђавоље игралиште, рекоше неки мудри људи једном давно. Листајући друштвене мреже у тренуцима временског вакуума, наишао сам на мајице клуба навијача „Хајдука“, деценијама познатих под називом „Зулу из Кулу“. Међу њима једна ми је посебно привукла пажњу. Наиме, на једној су приказани мотиви регистарских таблица са ознаком Кула. Па то је то! Тема као наручена и саливена.

Дадох се у истраживање, и факти су следећи: у Републици Србији тренутно постоји 80 регистарских ознака којима су обухваћене све општине. Да не дође до забуне, једна ознака у великом броју случајева обухвата више ознака, па тако БГ обухвата 17 београдских општина, ознака ЛО (Лозница) поред наведеног града обухвата Крупањ, Љубовију и Мали Зворник, а девет општина, збирно са Градом Новим Садом, је под ознаком НС. У непосредној близини општине Кула имамо пример сопствених таблица, с обзиром на то да је ВС ознака суседне општине Врбас. Гледајући законску регулативу, морам да се оградим, јер сам једино нашао податак да је законски минимум за добијање таблица цифра од најмање 30 хиљада становника у једној општини. Упоредивши са тим условним податком долазимо до потврђеног податка да општина Кула према задњем попису из 2022. године има нешто више од 35 хиљада становника. Дакле, аргумент за у корист наше локалне самоуправе. Упоредивши са неким општинама које већ имају таблице, чињеница је да Кула има већи број становника од неких, као нпр. Богатић, Бечеј, Петровац на Млави (вероватно их има још, али је и ово коректан узорак). Још један, са оградом, аргумент за. Када је реч о релативно скоријој историји, имамо пример из 2011. године када су општине Сента и Ада добиле сенћанске ознаке СА. До тада, ове две општине су припадале регистарском подручју Кикинде. Дакле, још један корак напред на овом истраживачком Монт Евересту.

Баш овде аутор текста ће стати. Ваља одморити, сабрати чињенице и информације и видети хоће ли неко повући потез у овом правцу. Имам велику дозу оптимизма да ће до одређених потеза доћи. До тада, општина Кула припада сомборском регистарском подручју којем, осим Сомбора и Куле, припадају још и Оџаци и Апатин. А кулске регистарске таблице? Да, зашто не? Нада не мора задња да умре ако је у центру идеала, ако се негује, брани и чува. На крају крајева, нада нас је често чувала кроз векове. За крај, још једном бих се захвалио популарним „зуловцима“ на феноменалној графичкој креацији. Без њих ништа, са њима много тога.

,,Човеку је потребно, за своју срећу, не само уживање у овом или оном, већ нада, подухват и промена“ – Бертранд Расел

Пише: Милош Делибашић

 

Претходни чланакПрогноза и биометеоролошка прогноза
Следећаи чланакПрослава 49 година постојања Удружења „Стазе“ у суботу у Кули

1 КОМЕНТАР

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here