КУЛА, 9. 4. 2025. – Увек сам имао нескривену дозу симпатије за теме које саме нађу своје место под сунцем друштвених дешавања и догађаја. Једна од њих која је заокупирала моју пажњу јесте најављени збор грађана. На страну первертирање одређених друштвених чинилаца са тим појмом и манијакално асоцирање на Димитрија Љотића. Немам намеру да улазим у те дубиозе, али ред је објаснити. Онај ЗБОР је скраћеница, а овај збор је законски препознат и уређен појам. Хајмо даље, добри човече што ово читаш. Свака грађанска иницијатива која у себи носи елемент смисленог има моју недвосмислену подршку, без обзира на политичка, навијачка или ма која друга неслагања. У нашој локалној средини имали смо низ сјајних иницијатива које су препознате од стране носилаца извршне власти, па тако данас, захваљујући грађанству и активизму, данас имамо споменик палим борцима, потом нове саднице дуж обале канала, отворен вртић у Новој Црвенки итд. Дакле, комуникација грађана са представницима извршне власти који су неизоставни елемент представничке демократије је итекако могућа, пожељна и сврсисходна докле год нема елемената нереалности, ирационалности и патологије, што је у нашој средини ретка појава и то је за похвалу. Но, да се за тренутак манем личног угла и да обратим пажњу на закон, тачније, прецизније говорећи, Закон о локалној самоуправи. У делу текста који следи цитиран је члан 69 који се бави збором грађана:
„Збор грађана се сазива за део територије јединице локалне самоуправе утврђен статутом. Збор грађана расправља и даје предлоге о питањима из надлежности органа јединице локалне самоуправе. Збор грађана већином гласова присутних усваја захтеве и предлоге и упућује их скупштини или појединим органима и службама јединице локалне самоуправе. Органи и службе јединице локалне самоуправе дужни су да у року од 60 дана од одржавања збора грађана, размотре захтеве и предлоге грађана и о њима заузму став, односно донесу одговарајућу одлуку или меру и о томе обавесте грађане. Начин сазивања збора грађана, његов рад, као и начин утврђивања ставова збора уређује се статутом и одлуком скупштине општине.“
Дакле, у интегралној верзији цитиран је поменути члан, без додавања или одузимања. Но, да се вратим на личну визуру читаве теме. Збор грађана има моју недвосмислену подршку јер активирање грађана, посебно у друштвено компликованим и замршеним временима, је драгоцено и неопходно. Што више глава размишља, тим боље. Поздрављам, такође, и окупљање дела омладине у овој општини кроз неформалне организације и активизам који, без обзира на неслагања и дисонанције у ставовима, свакако заслужује место на друштвеној агенди. Када је реч о представничкој демократији, по важећем статуту Скупштине општине Кула препознат је вид личне иницијативе кроз подношење предлога одборника о некој теми, што је такође, тачније надам се, за похвалу. Разговарајмо, јер разговор је лековит. Прозборимо, јер због је лековит. Па, наћи ћемо се наћи негде на средини. Боље на средини нечега него на почетку ничега.
„Демократске установе су карантин за чежњу ка тиранији.” -Фридрих Ниче
Пише: Милош Делибашић