КУЛА, 10. 4. 2025. – У оквиру Interreg IPA програма између Србије и Мађарске гости из мађарског града Бачалмаш посетили су општину Кула. Тим поводом одржан је састанак у свечаној сали Скупштине општине Кула, а тема истог била је даља реализација пројекта, као и примери добре праксе када су слични пројекти у питању. Заменик председника општине Кула, Карољ Валка рекао је да је састанак био пре свега консултативног карактера, имајући у виду да у блиској будућности предстоји реализација заједничких манифестација и сајмова који су од великог значаја за малу привреду обе општине. Такође, Валка је истакао да веома важан задатак представља и што лакше прелажење границе две државе, с обзиром на то да је Мађарска у Шенгенској зони, што представља додатни изазов:
„У питању је састанак у оквиру Interreg IPA програма између Мађарске и Србије који је у току са мађарским местом Бачалмаш. Конкретан циљ је договор о будућим корацима у оквиру пројекта, као и реализација посете три сајма у Србији. Такође, имаћемо једно студијско путовање у Бачалмаш, где ћемо моћи да се упознамо са њиховом малом привредом и начином коришћења пројектних средстава. Као што знате, добили смо један велики изложбени шатор за манифестације који ће први пут бити у функцији на „Данима традиције“. На основу овог пројекта радимо и на томе да унапредимо област прекограничне сарадње јер проблем малих произвођача јесте тај да је Мађарска већ у Шенгену, те да, имајући то у виду, израдили смо једну студију како то можемо да решимо и како би произвођачи са обе стране што лакше могли да прелазе границу“.
Агнеш Гал Тиборне Барта, вођа тима из Бачалмаша истакла је да је сарадња између њиховог места и општине Кула континуирана и директна, те да је унапређење међусобне трговине и положаја малих произвођача један од главних циљева:
„Дошли смо на састанак са српским партнерима, са којима смо у сталном контакту око овог пројекта, захваљујући којем је Бачалмаш добио трећи пут прилику да сарађује са партнером из Србије. Главна тема сва три пројекта су локални производи и друштвена економија, а сада покушавамо да кренемо ка међусобној трговини, као и продаји производа једни другима. Тренутно постоје три студије на нашем програму, а једна од њих је из области пољопривреде и суштина је да мапирамо пољопривредне актере са обе стране. У претходним пројектима смо већ упознали локалне произвођаче и локалне занатлије кроз базе података и стратешке програме, а сада нам је фокус на пољопривредним предузетницима. Мапираћемо типичне пољопривредне произвођаче и предузетнике овог краја на мађарској и српској страни и наставићемо да стварамо заједничко размишљање у оквиру ове сарадње. На мађарској страни ће се обавити култивациони експеримент у оквиру којег ће се заменити кукуруз, из разлога што пракса показује да ова биљка нажалост неће имати дуготрајну егзистенцију на овим просторима. Покушавамо да препоручимо друге биљке као што су паприка и сланутак и реализоваћемо мали експеримент за узгој, а предвиђена је израда студија о овој делатности, као и о целокупној поменутој пољопривредној материји. Други важан део наше делатности је демографска студија, где обрађујемо типичне демографске податке Куле и Бачалмаша и из њих изводимо закључке. И трећа ствар, која је помало пристрасна јер има моје највеће симаптије је то што се сама особа коначно ставља у центар. Овај пројекат који спроводимо у Бачалмашу и активности које организација коју ја представљам засновани су на јавном запошљавању. Бавимо се производњом домаћих производа и пољопривредном производњом, али је уједно сва ова делатност повезана са запошљавањем лица у неповољном положају. Ако сам добро разумела, ускоро ћемо учествовати у разним догађајима овде у Кули, а то су пре свега изложбе и сајмови. Такође, било би нам веома драго да будемо домаћини нашим српским партнерима на фестивалу локалних производа. У сваком случају, стално смо у контакту, причамо једни са другима и свакако да је ова сарадња веома директна и континуирана.“
Извор: Qmedia