Kúlára látogattak Bácsalmás község képviselői

Фото: Qmedia

KÚLA, 2025.04.10. – A Szerbia és Magyarország közötti Interreg IPA program részeként a magyarországi Bácsalmás városból érkeztek vendégek Kúla községében. Ebből az alkalomból a Kúlai Községi Közgyűlés dísztermében tartottak megbeszélést, melynek témája a projekt további megvalósítása, illetve a hasonló projektek jó gyakorlati példái voltak. Valka Károly, Kúla község alpolgármestere elmondta, hogy a találkozó elsősorban konzultatív jellegű volt, szem előtt tartva, hogy a közeljövőben közös rendezvények, vásárok lesznek, amelyek mindkét település kisvállalkozásai számára kiemelt jelentőséggel bírnak. Valka kiemelte azt is, hogy nagyon fontos feladat, hogy a két állam közötti határátlépés minél egyszerűbb legyen, tekintettel arra, hogy Magyarország a schengeni övezetben van, ami további kihívást jelent.

– Ez egy találkozó az Interreg IPA program keretein belül Magyarország és Szerbia között, amely a magyar Bácsalmás várossal való közreműködésünk. A konkrét cél a projekten belüli további lépések egyeztetése, valamint három szerbiai vásár meglátogatása a következő időszakban. Ezek mellet itt nálunk szeptember 6-án, a hónap első szombatján megrendezendő Hagyományőrző Napokon is tervezett egy kiállítás az együttműködés keretein belül.

Bácsalmásban lesz egy külön tanulmányutunk is, ahol megismerkedhetünk kisvállalkozásukkal, illetve a projekt forrásából megvalósuló termesztéssel, kivitelezéssel. A projekt alapján a határon átnyúló együttműködések fejlesztésén is dolgozunk, mert a kistermelők számára az a probléma, hogy Magyarország már a Schengeni övezetbe tartozik, így ennek tudatában készítettünk egy tanulmányt arról, hogyan tudjuk ezt megoldani, hogy így a későbbiekben a termelők mindkét oldalon a lehető legkönnyebben közlekedhessen a határon át. – fogalmazott Valka Károly.

Barta Tiborné Gáll Ágnes bácsalmási csapatvezető kiemelte, hogy településük és Kúla önkormányzata között folyamatos és közvetlen az együttműködés, a kölcsönös kereskedelem és a kistermelők helyzetének javítása az egyik fő cél:

– Szerb partnerekkel találkoztunk, akikkel folyamatos kapcsolatban állunk a projekttel kapcsolatban, aminek köszönhetően Bácsalmásnak már harmadik alkalommal volt lehetősége együttműködni egy szerbiai partnerrel. Mindhárom projekt fő témája a helyi termékek és a szociális gazdaság, most pedig a kölcsönös kereskedelem, illetve a termékek egymás közötti értékesítése felé próbálunk elmozdulni. Jelenleg három tanulmány készül a programunkról, ezek közül az egyik a mezőgazdaság területére vonatkozik, és a lényeg, hogy mindkét oldalon feltérképezzük a mezőgazdasági érintetteket. A korábbi projektekben már találkoztunk a helyi termelőkkel, helyi kézművesekkel adatbázisokon, stratégiai programokon keresztül, most pedig az agrárvállalkozókra helyezzük a hangsúlyt. Feltérképezzük a régió jellegzetes mezőgazdasági termelőit és vállalkozóit magyar és szerb oldalon, és ezen az együttműködésen belül folytatjuk a közös gondolkodás kialakítását. A magyar oldalon termesztési kísérletet végeznek a kukorica kiváltására, mivel a gyakorlat azt mutatja, hogy ezeken a területeken ennek a növénynek sajnos nem lesz hosszú távú fennmaradása. Igyekszünk más növényeket is ajánlani, mint a paprika és a csicseriborsó, ezzel egy kisebb termesztési kísérletet fogunk végrehajtani, ami mellett tervezünk tanulmányokat is készíteni erről a tevékenységről, valamint az egész fent említett mezőgazdasági területről. Tevékenységünk másik fontos része a demográfiai vizsgálat, ahol Kúla és Bácsalmás tipikus demográfiai adatait dolgozzuk fel és vonunk le következtetéseket azokból. A harmadik dolog pedig, ami kissé elfogult, de számomra a legkedvesebb, az, hogy végre maga az ember kerül a középpontba. Ez a projekt, amit Bácsalmáson valósítunk meg, illetve az általam képviselt szervezet tevékenysége a közfoglalkoztatásra épül. Hazai termékek előállításával, mezőgazdasági termeléssel foglalkozunk, ugyanakkor mindez a tevékenység hátrányos helyzetűek foglalkoztatásához kapcsolódik. Ha jól értem, hamarosan különböző rendezvényeken veszünk részt itt Kúlán, elsősorban kiállításokon, vásárokon. Szívesen látjuk vendégül szerb partnereinket is a helyi termékeik bemutatásával a nálunk megszervezendő fesztiválokon. Mindenesetre folyamatosan kapcsolatban vagyunk, beszélgetünk egymással, és ez az együttműködés bizony nagyon közvetlen és folyamatos. – emelte ki Ágnes.

Emlékeztetőül, a projekt keretén belül nemrég egy rendezvénysátorral lett gazdagabb Kúla község, kísérő felszerelésével, ami a jövőben a rendezvények szerves része lesz, így megkönnyítve a kistermelők termékeik bemutatását, árusítását.

Фото: Qmedia

Forrás: Qmedia

Претходни чланакУручени уговори избеглим и интерно расељеним лицима
Следећаи чланакПрогноза и биометеоролошка прогноза

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here