Предавање у оквиру кампање „На матуру без аутомобила“ одржано у Школи „Петро Кузмјак“ 

Фото: Qmedia

РУСКИ КРСТУР, 24. 4. 2025. – Агенција за безбедност саобраћаја, у сарадњи са Саветом за безбедност саобраћаја општине Кула, организовала је едукативно предавање у оквиру кампање „На матуру без аутомобила“. Ова кампања је усмерена ка ученицима завршних разреда средњих школа, а овом приликом ученици Школе „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру могли су да чују све о погубности коришћења телефона при вожњи, невезивања појаса, као и о последицама вожње у алкохолисаном стању.

Говорећи о самој кампањи, Милош Милекић из Агенције за безбедност саобраћаја рекао је да се ова кампања реализује у 60 локалних самоуправа и да је њен циљ упознавање средњошколаца са последицама немарности у саобраћају, али и упознавање са свим писаним и неписаним правилима која се поштују у сигурној и безбедној вожњи:

„Данас, у сарадњи са локалним Саветом за безбедност саобраћаја, организујемо трибину за младе возаче која је део кампање „На матуру без аутомобила“. Трибина се састоји из три дела: изношења статистичких података, освртања на четири фактора који највише утичу на угрожавање безбедности у саобраћају и током овог дела је замишљено да особа која је добила трајни инвалидитет прича о свом личном примеру и тиме покушава да утиче на саме матуранте. На крају, у трећем делу трибине ученици користе такозване „пијане наочаре“ и тим путем виде колико је тешко радити неке основне ствари након конзумације алкохола“.

Предавању је присуствовао и председник Савета за безбедност саобраћаја општине Кула, Карољ Валка, који је овом приликом нагласио одличну сарадњу коју Савет има са Агенцијом за безбедност саобраћаја, те да су овакве трибине одлична прилика да се дође до свести ученика о овој важној теми:

„Сарадња са Агенцијом за безбедност саобраћаја је заиста одлична али је још већи акценат на сарадњи са децом и школама јер деца која завршавају школе мисле у једном моменту да им је отворен свет. То јесте случај и добро је што је тако, али свакако треба пазити на сопствену и на безбедност осталих учесника у саобраћају. Због тога су ова предавања важна, како би деца на лицу места видела оне особе на чији је живот саобраћајна незгода оставила трајне последице. Настављамо са истом праксом и у наредним годинама, јер је у питању увек актуелна и веома важна тема“.

Сарадница Агенције за безбедност саобраћаја, Јулка Лопушина, на свом примеру осетила је шта значи тренутак непажње возача. Наиме, иако је била на месту сувозача она је услед последица саобраћајне несреће остала непокретна, а овом приликом нагласила је важност упознавања ученика са евентуалним последицама лоших одлука у саобраћају, те је истакла да јој је драго уколико порука допре до ученика:

“Овде сам присутна како би кроз свој пример скренула пажњу младим људима како да се савесно понашају у саобраћају. Сматрам да је изузетно важно држати оваква предавања како би се млади људи освестили и како би увидели да делић секунде није нимало безначајан. Пракса је показала да су матуранти изузетно знатижељни и могу рећи да их наши примери поприлично потресу и схвате да неке њихове досадашње грешке и нису биле баш паметан избор“.

Извор: Qmedia

Претходни чланак„Музеј старих ствари“ у Кули отворен за све посетиоце
Следећаи чланакПрекид водоснабдевања у Липару, екипа „Комуналца“ на терену

ПОСТАВИТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here