Kúla község helyi termelői Bácsalmásra látogattak

Фото: Qmedia

KÚLA, 2025.05.29.- A Magyarország-Szerbia határokon átnyúló együttműködési program keretében Kúla község a magyar Bácsalmási községgel közösen valósítja meg a „Helyi emberek és helyi termékek határok nélkül” elnevezésű közös projektet. A projekt részeként a „Bácska Szíve” Helyi Akciócsoport köré tömörült helyi termelők kétnapos látogatást tettek a magyarországi Bácsalmási községben. Termelőink feldolgozóüzemeket, termelői piacot és turisztikai központot látogathattak meg, ahol közös workshopokat is tartottak, ami csak egy a Kúla és Bácsalmási tevékenységek sorozatából.

Kúla község alpolgármestere, Valka Károly is meglátogatta azokat az intézményeket, ahol szociálisan rászoruló emberek dolgoznak. Kiemelte, hogy kiváló, hogy szociális segély helyett lehetőséget kapnak arra, hogy különféle termékeket előállító létesítményekben dolgozzanak, így segítve őket abban, hogy munkával tisztességes megélhetést biztosítsanak maguknak az ott dolgozók:

– Ez az első alkalom, hogy egy közös projekt keretében vagyunk itt a magyar partnerrel,  Bácsalmással, és megnéztük azokat az üzemeiket, ahol különféle, az étkezés kiegészítésére szükséges dolgokat állítanak elő. A lényeg az, hogy európai projekteken keresztül kezdték ezt csinálni, hogy segítsenek a szociálisan rászoruló embereken. Nem szociális segélyt adnak nekik, hanem foglalkoztatják őket, és így bevezetik őket a munka világába. Bácsalmás egy körülbelül 6000 lakosú település, meglehetősen fejlett, szép és megőrzött. Meglátogattuk a piacot, ahol helyi termékeket árulnak, mögöttünk pedig az irodák találhatók, amelyeket a helyi termelők számára használnak. A szociális program abban az értelemben fontos, hogy lehetővé teszi ezeknek az embereknek a munkát és a pénzkeresetet, ami jobb módja, mint nálunk, ahol ajándékokkal és támogatással segítik az embereket. Segíteni kell őket, de egyúttal segítséget is kell nyújtani nekik, hogy projekteken keresztül megpróbálják megteremteni maguknak a normális munkavégzés feltételeit.

Barta Tiborné Gáll Ágnes Bácsalmásról a program Magyarországi menedzsere kiemelte ez nem az első nyertes pályazatuk, amit szerb partenerekkel halytanak végre. Örom számára, hogy ismét hasonló gonolkodású emberekkel dolgozhat együtt akikkel a jövőben sikeres vállalkozásokat hozhatnak létre.

– Már harmadik alkalommal dolgozunk együtt szerbiai hasonló gondolkodású csoportokkal. Az első két pályázatot pacséri közösséggel folytattuk, és ennek keretében elkészült itt egy helyi termékház, amely a helyi termelők, helyi kézművesek termékeit népszerűsíti. Bácsolmáson 2012 óta történik helyi termékgyártás önkormányzati részesedéssel. Akkor indult el egy közfoglalkoztatási program, aminek a keretében elkezdtünk önkormányzati földterületeken gazdálkodni. A megtermelt zöldségféléket, gyümölcsöket feldolgoztuk úgy, hogy 2013-ra szintén közfoglalkoztatási támogatásból elkészült egy Zöldség-Gyümölcs Feldolgozó üzem,  ami a mai napig is működik, azzal, hogy kitudott lépni a közfoglalkoztatás kereteiből, és szociális szövetkezeti formában működik ma már. Bácsalmási finomságok néven forgalmazunk termékeket. Ezek olyan, helyi vagy környékbeli termelőktől vásárolt alapanyagból készülő termékek, amelyek nem tartalmaznak tartósítószert, hozzáadott adalékanyagot, színezékanyag nincsen bennük, tehát maga a gyümölcs, a zöldség próbálja megadni azt a jellegét, ami hát itt ezen a napsütötte bácskai földeken megterem. – mesélte Ágnes.

– Ami a vendégeknek szánt programot illeti egy picit vegyes volt a gondolatmenetem, amikor próbáltam összeállítani. Arra gondoltam, hogy egyrészt szeretném bemutatni nektek Bácsalmást, Bácsalmásnak a nevezetességeit, de mindenhol azért úgy gondolkodtam, hogy egy picit benne legyen a helyi termék, a helyi hagyományok, kicsit a bunyevácvonal is. Ennek alapján kulturális jellegű programjaink voltak, meglátogatunk olyan híres bácsalmási állomásokat, ami tényleg jellegzetesek, de emellett azért legfontosabb a helyi termékről, a helyi termék jelentőségéről, közös együttgondolkodásról, akár közös értékesítési lehetőségről való beszélgetések voltak. Én mindenképpen ezt tartanám kulcsfontosságúnak, és a programunknak is természetesen ez a fő vonala. – emelte ki Barta Tiborné Gáll Ágnes.

A Kúla Önkormányzat projektmenedzsere, Miloš Danilov elmondta, hogy látták a jó gyakorlatok példáit, ezért reméli, hogy a helyi termelők is átvesznek belőlük néhányat, és alkalmaznak majd a mi településünkön:

– Kúla Önkormányzata és Bácsalmás Önkormányzata közös projektet valósít meg, a Helyi emberek és helyi termékek határok nélkül címmel, melyet a Magyarország-Szerbia határokon átnyúló együttműködési program keretében valósítunk meg. A projektet az Európai Unió finanszírozza, és a Tartományi Pénzügyi Titkárság társfinanszírozza. Kúla Önkormányzata a forrásokat az európai uniós alapokból projekteket megvalósító önkormányzatoknak kiírt pályázat alapján kapta. Helyi termelőink kétnapos látogatást tettek Bácsalmáson, ahol meglátogattunk egy gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szociális szövetkezetet, ahol a helyi termelők helyi termékeket értékesítenek. Részt vettünk egy közös workshopon is, ahol megosztottuk tapasztalatainkat és láttuk a jó példáikat, ezért reméljük, hogy helyi termelőink néhány jó példát átvesznek, és alkalmaznak majd a mi településünkön. Hasonló példák várnak ránk a következő időszakban is, ahol Bácsalmásról érkező vendégek is ellátogatnak hozzánk, és részt vesznek a workshopjainkon. – emelte ki Miloš Danilov.

A Bácska Szíve helyi akciócsoport igazgatótanácsának elnöke, Petar Pejin elégedettségét fejezte ki a látogatással és a helyi akciócsoportjukban aktív emberek elkötelezettsége iránt. Hangsúlyozta, hogy a helyi termékekkel teli üzletük egy követendő példa számunkra:

– Láttunk példákat a jó gyakorlatokra és a kiváló együttműködésre a helyi önkormányzat, vagy közösség, és a termelők, vagyis a helyi akciócsoport között Bácsalmáson, valamint az együttműködés eredményeit. Be kell vallanom, hogy elégedett vagyok az önkormányzatunkkal való együttműködéssel, mert ez egy nagyon jó példa, vagy modell is lehet az együttműködés javítására. Ezenkívül, ami engem és a programban részt vevő és a jó gyakorlatokat bemutató helyi akciócsoport-tagokat is örömmel töltötte el, az a helyi akciócsoportjukban aktív emberek elkötelezettsége és az általuk elért eredmények. Itt van egy példa a helyi termékekkel teli üzletük, és be kell vallanom, hogy ezt követnünk kellene. Remélem, hogy folytatni fogjuk ezt az együttműködést – sőt, biztosan fogjuk. Néhány hónap múlva ismét találkozunk. – emelte ki Petar Pejin.

A Bácska Szíve helyi akciócsoport igazgatótanácsának elnöke kihangsúlyozta, számunkra, a kúlai akciócsoport számára, a projekt eredményeként jelentős a Sportközpontban berendezett új iroda helységek, ez nagy segítséget jelent majd a helyi akciócsoport számára, hogy normálisabban tudjon dolgozni, feladatainak szentelhesse magát, és könnyen szervezkedhessen a helyi termelőkkel. Ami az üzletet, illeti ahol a termékeket Kúlán értékesíteni tudjuk a megszokott helyén marad, de megpróbálunk egy értékesítési pontot szervezni az idei szezonban az uszodánál is, azaz az irodák közelében.

Фото: Qmedia

Forrás: Qmedia

Претходни чланакОтворена четврта самостална изложба слика „Слава Богу за све“ ауторке Мирјане Грбић
Следећаи чланакМесно удружење пензионера Кула прославило Спасовдан